Konşimentonun Bölümleri – 4. Kısım

Mahmut Mollaoğlu
Konşimentonun Bölümleri - 4. Kısım
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Konşimentonun bölümlerini anlatan bu son yazıda, genellikle navlun ücretlerinin yansıtıldığı kısımlardan bahsedilecektir. Eğer 1. kısmı kaçırdıysanız buraya tıklayarak, 2. kısmı kaçırdıysanız buraya tıklayarak, 3. kısmı kaçırdıysanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Brezilya gibi birkaç ülke haricinde diğer ülkelerin çoğu, navlun ücretlerini konşimentoda gösterme konusunda ısrar etmemektedir.

Bu alanda genellikle doldurulan tek kısım “Freight Payable at” (Navlunun Ödeneceği Yer) bölümüdür ki bu alan Yükleme Limanı (Prepaid – Ön Ödemeli) veya Tahliye Limanı veya Son Varış Noktası (Collect – Karşı Ödemeli) veya başka herhangi bir liman (Elsewhere) olabilir.

Yükleme limanından, tahliye limanından veya nihai varış noktasından farklı bir varış noktasında ödenen navlun olması durumunda (Örneğin Durban’dan Şangay’a taşıma, ancak Londra’da ödenen navlun), tahliye acenteleri yükü alıcıya bırakmadan önce navlun bedellerinin tamamının ödenmiş olduğunu kontrol etmeli ve o şekilde yükü alıcıya bırakmalıdır.

Bu alandaki diğer önemli noktalar ise şu şekildedir.

Tanzim Yeri (Place of Issue) – Orijinal konşimentonun hazırlanıp imzalandığı, gönderici veya onun acentesine verildiği yerdir.

Tanzim Tarihi (Date of Issue) – Orijinal konşimentonun hazırlanıp imzalandığı, göndericiye veya onun acentesine verildiği tarihtir. Bu tarih genel olarak konteynerlerin veya yüklerin geminin güvertesinde olduğu veya sonrasına denk gelen tarihlerdir. Gemiye biniş tarihiyle aynı veya daha sonra olmalıdır.

Orijinallerin Sayısı (Number of Originals) – Müşterinin söz konusu yük için hattan ayırmasını istediği orijinal konşimento sayısıdır. Standart sayı 3 orijinaldir. Üç orijinalden birinin cirolanma süreci tamamlandıysa, diğer ikisi hükümsüz sayılır.

Aynı zamanda konşimentoda “ek sayfası” bulunabilmektedir. Bu kısım genel olarak orijinal konşimentoda sağlanan alana sığmayacak ayrıntılar olduğunda kullanılır. Ekteki bu sayfa konşimentonun bir parçasını oluşturur ve orijinal konşimentodaki tüm damgaları ve ciroları taşımalıdır. Aynı zamanda konşimento numarası ile gemi ve yolculuk bilgileri açıkça gösterilmelidir. Konşimento bölümleri ile ilgili makalelerde yer alan tüm bilgiler genel bilgilerdir ve her hat operatörünün veya taşımacılık şirketinin kendine özgü özellikleri ve tanımlamaları bulunabilir.

Kaynak: https://www.shippingandfreightresource.com/parts-of-a-bill-of-lading-part-4/
Yazar: Hariesh Manaadiar

Çeviren: Mahmut Mollaoğlu

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar