Konşimentonun Bölümleri – 1. Kısım

Mahmut Mollaoğlu
Konşimentonun Bölümleri - 1. Kısım
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Taşımacılık ve navlun zinciri içerisindeki en önemli dokümanlardan birisi olan konşimentonun (bill of lading veya B/L) bölümlerini anlatan dört parçalık serinin ilkine hoş geldiniz.

Verilen bu “genel” bilgilerin herhangi bir hat operatörüne atıfta bulunmadığını unutmamalıyız. Çünkü her bir hat operatörünün kendine ait bir formatı ve altyapısı vardır.

Bu yazıda, adres ve referans detaylarından bahsedeceğiz.

Gönderici (Shipper) – Bu bölümde yükü gönderenin ismi ve adres bilgileri vardır. Bu kişi yükün gerçek sahibi veya üreticisi olmakla birlikte, hazırlanan konşimentonun cinsine göre bir freight forwarder veya tüccar da olabilir.

Alıcı (Consignee) – Alıcı, taşımacılık zincirinde kilit bir konumdadır. Bu alanda, konşimento kapsamındaki kargonun yasal olarak alınmasına izin verilen kişi veya şirketin adı ve adres bilgileri verilir. Konşimentoda belirtilen bu kişi, düzenlenen konşimento türüne bağlı olarak bir banka, tüccar veya freight forwarder olabileceğinden dolayı, kargonun gerçek sahibi olabilir veya olmayabilir.

Konşimentoda alıcı olarak adlandırılmak, aynı zamanda yükün gümrükten çekilmemesi, geç gümrüklenmesi, alacaklıların talebi gibi birçok sorundan sorumlu tutulma riskini de beraberinde getirir.

İhbar Adresi (Notify) – İhbar adresi, yükün gelişi konusunda bilgilendirilmesi gereken kişinin adı ve adres detaylarıdır. Verilen konşimentoya bağlı olarak bu kişi, yükü satın alan taraf, yükün alıcısı, freight forwarder veya tüccar olabilir. Genellikle kargo varış bildirimi, bu ihbar adresine yapılır.

Konşimento Numarası (Bill of Lading Number) – Konşimento kapsamında yükün bulunduğu gönderiye verilen o evraka özel numaradır. Bu numara, hat operatörleri tarafından seyir, varış, alacaklıların talebi gibi bilgilerin elde edilmesi için verilir.

Referans Numarası (Reference Numbers) – Freight forwarder veya müşterilerin yüklerini takip etmeleri için verilen numaradır.

Taşıyıcının Acentesi (Carriers Agents) – Freight forwarder veya müşteri, yükün durumunu sorgulamak veya serbest bırakılması (release) için hat operatörleri ile iletişime geçebilsin diye tahliye limanındaki acentelerin bilgisi ve ayrıntıları genellikle hat operatörleri tarafından bu bölüme kaydedilir.

Kaynak: https://www.shippingandfreightresource.com/parts-of-a-bill-of-lading-part-1/
Yazar: Hariesh Manaadiar

Çeviren: Mahmut Mollaoğlu

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar