Gazze’deki Çatışma Açık Deniz, Kruvaziyer ve Liman Operasyonlarını Engelliyor

Berker Balciner
Gazze'deki Çatışma Açık Deniz, Kruvaziyer ve Liman Operasyonlarını Engelliyor
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Filistinli grup Hamas ile İsrail devleti arasındaki geniş çaplı çatışma, denizcilik sektöründeki ticari operasyonları aksatmaya başlıyor ancak şu ana kadar bu belirli sektörler ve konumlarla sınırlı durumda.

Pazartesi günü Chevron (CA-USA merkezli Amerikalı enerji şirketi), Gazze sınırının kuzey tarafında yer alan bir sahil kenti olan, Ashdod kıyısı açıklarında bulunan Tamar platformundaki üretimin durdurulmasının istendiğini duyurdu. İsrailli yetkililer, devam eden çatışmalar nedeniyle Tamar’ın operasyonlarının risk altında olabileceğinden endişe ediyor.

Platform, Gazze Şeridi’nin hemen açıklarında, plajın görüş alanında ve kıyıdan roket mesafesinde bulunuyor. 80 km kuzeyde bulunan Tamar sahasına ekstra uzun mesafeli çift borulu bağlantı yoluyla gaz üretiyor. Gaz kaynakları Ashdod yakınlarında kıyıya borularla taşınıyor.

İsrail Enerji Bakanlığı yaptığı açıklamada, kapatmanın ülkenin doğal gazla çalışan elektrik santrallerine yönelik gaz arzını etkileyeceğini söyledi. Farkı telafi etmek için tesisler “alternatif yakıtlara” geçiş yapacak. Bakanlık, enerjide acil durum ilan ederek, doğal gaz sıkıntısı yaşanması durumunda limitli/öncelikli doğal gaz dağıtımına izin verdi.

Haifa açıklarındaki dev Leviathan gaz sahası kesintisiz olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Kruvaziyer şirketleri de şimdilik İsrail’e ticari seferleri iptal ediyor. Şu ana kadar operatörler, Norwegian Gem, Norwegian Jade, Oceania Nautica, Oceanica Sirena, Seven Seas Voyager, Rhapsody of the Seas, Odyssey of the Seas ve Celebrity Apex ekim ayında planlanan belirli liman ziyaretlerini planından çıkardı. Travel Weekly’nin haberine göre Celestyal, ihtiyati tedbir olarak kasım ayı sonuna kadar tüm İsrail liman seferlerini iptal etti.

Hamas cumartesi günü sınır ötesi saldırısını başlattığında Oceania Nautica Haifa limanındaydı. Çıkış bildirimine göre liman, çatışmaların olduğu yerden uzakta ve gemi olaysız bir şekilde yola çıktı.

North Standard’ın haberine göre Ashdod limanı şu anda “acil durum modunda” çalışıyor. İsrail Donanması bölgede önemli bir varlık sürdürüyor ve yaklaşmaları kontrol ediyor. Tehlikeli madde yükleri, girişten önce duruma göre onay gerektiriyor ve bazı kategorilere şu anda izin verilmiyor (tüm patlayıcılar ve zehirli gazlar dâhil).

Sigortacılar ise çatışmaya en yakın ticari liman olan Ashkelon Limanı’nın şu anda kapalı olduğunu söyledi. Ashkelon şimdilik öncelikli olarak tankerler tarafından kullanılıyor.

Kaynak: https://www.maritime-executive.com/article/gaza-conflict-disrupts-offshore-cruise-and-port-operations

Çeviren: Berker Balçıner

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar