Konşimentonun Bölümleri – 2. Kısım

Mahmut Mollaoğlu
Konşimentonun Bölümleri - 1. Kısım
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Bu bölümde geminin seferi ile ilgili detayları ele alacağız. Eğer 1. kısmı kaçırdıysanız buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ön Taşıma (Pre-Carriage By) – Bir iç limanın olduğunu ve bu iç limandan besleyici gemiler aracılığıyla ana limana doğru bir bağlantı oluşturulduğunu varsayalım. İç limandan ana limana kalkan besleyici geminin adı bu kısımda yazar. Örnek; Maputo’dan Durban’a besleyici gemi aracılığıyla…

Teslim Alınan Yer (Yükleme Yeri) (Place of Receipt) – Yükün, gönderici veya acentesi tarafından taşıyıcıya (hat operatörü) veya acentesine teslim edildiği yerdir. Bu kısım taşıma sözleşmesi açısından gönderici ile hat operatörü için çok önemlidir. Teslim alınan yer ile yükleme limanı arasında konteyner veya yükte herhangi bir kaza, hasar vb. olması durumunda sorumluluk taşıyıcıya aittir. Bu yüzden, hat operatörleri, yükte hareketi gerçekten yapmıyorlarsa, teslim alınan yerde hiçbir şey göstermemeye dikkat etmelidirler.

Yükleme Limanı (Port of Loading) – Bu bölüm, konteynerin veya kargonun taşıyıcı tarafından belirlenen gemiye yüklendiği yerdir.

Gemi Adı/Seferi (Ocean Vessel/Voyage) – Konteyneri veya yükü, yükleme limanından (örnek: Durban) tahliye limanına (örnek: Mumbai) taşıyan geminin adı ve sefer numarası bu bölümde gösterilir. Unutulmaması gerekir ki bu sefer numarası ve gemi kombinasyonu tek seferliktir ve hemen hemen hiçbir zaman tekrara düşmez.

Tahliye Limanı (Port of Discharge) – Yükün veya konteynerin taşıyıcı tarafından gemiden tahliye edildiği limandır.

Teslim Edilen Yer (Teslim Yeri) (Place of Delivery) – Taşıyıcının yükü veya kargoyu nihai varış noktasına getirmesi gereken yerdir. Eğer bu kısım doldurulursa (örneğin: ICD Bengaluru), taşıyıcının yükü tahliye limanından teslim etme yerine kadar taşımayı taahhüt ettiği anlamına gelir.

Teslim alınan yerde olduğu gibi, bu alanda da bir şey belirtilirken hat operatörleri dikkatli olmalıdır. Hat operatörleri için teslim etme yerine, sorunsuz bir şekilde taşıma sorumluluğu bu noktada başlamaktadır.

Eğer konşimentoda teslim edilen yer bulunuyorsa, genel olarak taşıyıcı yükün tahliye limanında alınmasına müsaade etmez ve teslim etme yerine kadar taşır. Çünkü, tahliye limanı ile teslim etme yeri arasında yüke gelebilecek herhangi bir şeyde taşıyıcı sorumlu olacaktır.

Kaynak: https://www.shippingandfreightresource.com/parts-of-a-bill-of-lading-part-2/
Yazar: Hariesh Manaadiar

Çeviren: Mahmut Mollaoğlu

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar