Orijinal Konşimento, Telex Release ve Express Release Arasındaki Farklar

İbrahim Tören
Orijinal Konşimento, Telex Release ve Express Release Arasındaki Farklar
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Söz konusu deniz yolu taşımacılığı olduğunda, üzerinde düşünüp konuşabileceğimiz birçok faktör vardır. Dokümantasyon işleri, konteyner taşıma ücretleri (navlun) veya yük sigortası bunlardan sadece birkaçıdır. Dokümantasyon kategorisinde ele alınması gereken en önemli konu ise konşimentodur.

Konşimentonun, telex release ve express release dâhil olmak üzere bilinmesi gereken birçok farklı varyasyonu vardır.

Gelin orijinal konşimento, telex release ve express release arasındaki farklara yakından bakalım.

Bir ithalat veya ihracat yüklemesi gerçekleştirildiğinde; konşimento, orijinal konşimento olarak bilinen belgenin fiziksel bir basılı kopyası veya telex release adı verilen sanal bir kopyası şeklinde olabilir.

Eğer tercih edilen orijinal konşimentoysa, varış noktasında malın çekilebilmesi için bu orijinal belgenin fiziksel basılı hâlinin sunulması gerekir. Bu durumda orijinal belgenin gönderilmesi için kurye masrafı ödenmesi gerekecektir. Bu masrafın kim tarafından ödeneceği ise satıcı ve alıcı arasında yapılacak anlaşmaya göre belirlenir.

Eğer tercih edilen yol telex release ise yine orijinal konşimento oluşturulması gerekecektir. Ancak telex release, malı orijinal konşimentonun kopyası ile almayı mümkün kılacaktır.

Her iki seçenekte de ihracatçı, malın çekilebilmesi için konşimentoyu ithalatçıya göndermelidir. İhracatçının, ödeme konusunda müşterisine duyduğu güven ise bu seçeneklerden hangisinin tercih edilmesi gerektiğini belirleyecektir.

Telex release süreci nasıl işler?

  • Satıcıya alınan malın bedeli ödenir.
  • Satıcı, gemi acentesi veya aracı acenteye konşimentonun release edilebileceği (serbest bırakılabileceği) bilgisini verir.
  • Gemi acentesi veya aracı acente, varış ülkesindeki acenteye malın orijinal konşimentosu olmadan çekilebileceği bilgisini verir.
  • Alıcı orijinal konşimentoya gerek duymadan malı çeker.

Faydaları:

  • Gümrüksel işlemleri hızlandırır.
  • Hızlı ve kullanışlıdır.
  • Kurye masraflarını ortadan kaldırır.

Express release nedir?

Konşimentonun bir diğer çeşidi ise express release’dir.

Orijinal konşimento ve telex release’in aksine express release’de elle tutulabilen fiziksel bir belge yoktur. Bu durumda, taşıma maliyetini azaltmış olursunuz.

Bu sebeplerle express release en hızlı ve en uygun yöntemdir. Bununla birlikte, ödeme konusunda orijinal konşimento ve telex release kadar güvenli bir yöntem olmadığı için güven ilişkisi sağlam gönderici ve alıcılar arasında kullanılması tavsiye edilir.

Faydaları:

  • En hızlı yöntemdir. Mal, varış yapar yapmaz çekilebilir.
  • Belge gönderim masrafını ortadan kaldırır.
  • Belge basım masrafını ortadan kaldırır.

Kaynak: icontainers

Çeviren: İbrahim Tören

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar