ZIM, Zamanında Teslim ile Listenin Başında

İbrahim Tören
ZIM, Zamanında Teslim ile Listenin Başında
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

ZIM, geçtiğimiz yıl %65’lik zamanında teslim oranı ile yılın en dakik armatörü listesinde zirvede olmayı başardı. Bunu %58 ile Evergreen ve Maersk takip ederken, Hapag-Lloyd, Wan Hai ve ONE ise teslimattaki en az güvenilir armatörler oldu. ONE, hizmetlerinin sadece %27’sinde zamanında varış gerçekleştirerek listenin sonuncusu olmaktan kurtulamadı.

Deniz yolu taşımacılığındaki teslimatlar hakkında edinilen veriler bize teslimatların genellikle düzensiz olduğunu gösteriyor. Öyle ki konteyner gemilerinin %47’si hedefine planlanan varış gününün 8 saatlik periyodu içinde varmaktadır. Bunu aralık ayındaki %43’lük oranla karşılaştırdığımız zaman “zamanında varış” olarak dahi görebiliriz.

Bağımsız Konteyner Hatları raporuna göre, bölgesel bazda çalışan deniz yolu firmalarının varışlarına olan güven oranı %93’tür. Bu rapora göre Messina %73’lük teslimat oranı ile lider konumdadır. Geçtiğimiz yılki verilere göre bölgesel bazda çalışan firmaların dakiklik oranı ise %57 ile rekor kırmıştır.

Liman istatistikleri ve alınan raporlar, Dominik Cumhuriyeti’ne ait Rio Haina limanının %92 oranında zamanında yapılan kalkış ve varışları ile en verimli liman olduğunu göstermektedir. İngiltere’nin Tilbury limanı ile Slovenya’daki Koper limanı ise 3. sırada yer almaktadır. Amerika’da ise doğu ve batı yakasındaki limanlar oldukça kötü bir görüntü çizerken doğu yakasındaki limanlar (%36), batı yakasındaki limanlara göre (%35) nispeten daha güvenilir bir orana sahiptir.

Güvenilirlik istatistiklerine ait detaylar, ilk kez 2019 yılında Kopenhag merkezli eeSea adlı veri şirketi tarafından raporlandı. Buna göre şirket, elde ettiği bu istatistiklerini 3 ana doğu/batı eksenli toplanan ticaret raporlarına ve konteyner hat ve limanları hakkında düzenli bilgi veren 400.000 veri noktasına dayandırdığını söylüyor.

eeSea’nin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Simon Sundboell, Container News’e verdiği röportajda eeSea’nin müşterilerinin yaklaşık %60’ının liman ve terminal operatörleri, %20’sinin acenteler ve forwarderler, %20’sinin ise armatörler olduğunu söyledi.

Her ne kadar henüz eeSea’yi keşfetmemiş olsalar da Sundboell’e göre bu verilerden en çok yükleyiciler faydalanacaktır.

Kontrat ve sözleşmelerle ilgili güvene dayalı yapılan tartışmaların temelinde hep duygusallık vardır. Bu sebeple şeffaflık ve görünebilirlik laftan öteye geçemez. eeSea, ürettiği güvenilirlik istatistiği ile sürece biraz tutarlılık katmayı hedeflemektedir.

Simon Sundboell

Buna ek olarak gemilerin ne zaman geleceğini bilen yükleyiciler yükleme planlamalarını daha sağlıklı yapabileceklerdir. eeSea’nin 2018 yılında geliştirdiği gemi takip sistemi ve şirketin stratejik pazarlama istihbaratının sunduğu güvenilir data sayesinde yükleyiciler, kontrat ve sözleşme görüşmelerinde artık masaya gerçek datalar koyabilecekler.

Kaynak: container-news/Nick Savvides

Çeviren: İbrahim Tören

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar