Maersk, Maliyetlerini Kısıtlayarak Zayıf Görünen ve Geliştirilmesi Gereken Diğer Denizcilik Hizmetlerine Odaklanıyor

Kıvanç Altınlar
Maersk, Maliyetlerini Kısıtlayarak Zayıf Görünen ve Geliştirilmesi Gereken Diğer Denizcilik Hizmetlerine Odaklanıyor
Okuma Süresi: yaklaşık 3 dakika

Dünyanın en büyük konteyner hattı Maersk Line, ticari belirsizliklerin ve kapasite rekabetinin deniz ticaretine olan etkisinden kaynaklı olarak şimdilik yeni gemiler almayı durduruyor.

Danimarka deniz ticareti devi, maliyetleri ve hedefleri kontrol etme odaklı olduğu için deniz aşırı ticarete daha fazla odaklanmaktan ziyade, iç lojistik hizmetine yönelerek büyüme çabası içerisine giriyor. Bu sebepten ötürü yeni gemiler alma konusunda geri adım atarak yeni ürünler geliştirme yolunda yatırımlar yapıyor.

Azalan gelire rağmen Maersk, üçüncü çeyrekte beklenilenden daha iyi kazanç elde etti. Bu sonuca cevaben şirket CEO’su Soren Skou cuma günü, “Biz maliyete odaklanırken özellikle de kapasitelerimiz ve ağ bağlantılarımızın yoğunluğuna dikkat ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu durumda şirketin ana konteyner hattı olan Maersk Line tarafından işletilen ve diğer konteyner gemilerine kıyasla daha çok kapasiteye sahip olan Asya ve Avrupa’daki birçok hatta bu devasa gemiler ile sahne olan kurum, rekabet yarışından çekilmeye yönelik ivme kazanıyor.

Bay Skou bir röportajında sadece deniz yolu taşımalarına odaklanmak yerine, şirketin stratejik planlarının daha kârlı ve uzun süreli bir büyüme potansiyeli sağlayan lojistik hizmetlerini genişleterek, işletmenin limandan limana deniz taşımacılığının ötesine büyümeye yönelik girişimlere odaklanacağını söyledi. Ayrıca önümüzdeki sene depo ve gümrük hizmeti girişimine yönelik satın alımın daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Bay Skou, seneye bu ürünlere milyonlarca dolar yatırım yapmak istediklerini de söyledi.

Çalışmalara başlayalı yaklaşık üç sene oldu ama Maersk’in lojistik hizmet olarak adlandırdığı birimden elde edilen gelir son çeyrekte toplam 1,6 milyar doları gördü ki bu tüm denizcilik hizmetlerinden elde edilen 7,3 milyar doların sadece bir kısmı. İstatistik olarak lojistik ve hizmetlerden elde edilen brüt kâr %13,4 oranında büyümüş oldu.

Bay Skou önümüzdeki üç yıl içerisinde şirketin gelirinin yarısının, deniz aşırı olmayan hizmetlerden gelmesini istediklerini belirtti.

Maersk, ABD perakende zincirlerinden otomobil üreticilerine, mobilya tedarikçilerinden elektronik eşya üreticilerine ve tekstil ithalatçılarına kadar denizde yaklaşık 70 bin müşteriye sahip ancak bu müşterilerin dörtte birinden biraz azı ürünlerini, depolarından dağıtım merkezlerine veya diğer lojistik yapılarına taşımak için Maersk hizmeti kullanıyor.

Kuehne Nagel, DHL, Ceva Lojistik (rakip firma olan Fransız CMA-CGM konteyner hattının bir yan kuruluşu) gibi büyük kuruluşların her biri dünya çapında depoya sahip.

Şirket yeni gemi alımından ne kadar uzak kalabilir ön görülememekle beraber finans müdürü Caroline Dy beck Hoppe, “Tabii ki bir noktada rekabetçi ağımızı korumak için filomuzu yenilememiz gerekecek ancak şu anda büyük gemilere yatırım yapmaya pek niyetimiz yok.” dedi. “Ancak önümüzdeki dönemlerde yeni gemiler sipariş vermek, pazar payını arttırmak yerine rekabet gücümüzü koruyabilir.” diyerek vurgu yaptı.

Dünyada konteyner hareketinin yaklaşık olarak %20’sini elleçleyen Maersk, 30 Eylül’de tamamlanan çeyrek dönemde analistlerin ortalama beklentisi olan 359 milyon dolar ile karşılaştırıldığında bir önceki yıla göre net kârını 396 milyon dolar artırarak 520 milyon dolar olarak bildirdi. Hissedarlara iletilen net kâr toplamda 506 milyon dolara ulaştı.

Toplam gelir %1 düşerek 10,06 milyar dolara ulaştı. Şirketin sevkiyat birimindeki işler satış hacmindeki %21’lik artış ile bir önceki yıla ortalama navlun oranlarındaki %3,6’lık bir düşüş ile dengeyi buldu.

Maersk bu sene %2 civarında bir büyüme bekliyor ki bu 2018’de kaydedilen %4,5’in yarısından da az. Londra’daki Braemar ACM Shipbroking’in verilerine göre ise %4 oranında bir büyüme gösterecek.

ABD-Çin ticaret savaşı da dahil olmak üzere küresel ticaret çatışmalarının, büyümeyi bu sene %0,5 ile %1 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor.

Genel olarak noel ticaretine giden ve en yoğun çeyrek olan 3. çeyrekte %1,5’lik hacim artışı dünyanın yıllardır aslında o kadar da hızlı ivme kazanmadığını gösteriyor.

Kaynak: wsj/Costas Paris

Çeviren: Kıvanç Altınlar

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar