Soren Toft MSC’nin CEO’su Oluyor

Esra Nur Gönüllü
Soren Toft MSC’nin CEO’su Oluyor
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Maersk Denizcilik şirketinin eski COO’su, Avrupa’daki rakibinin yeni CEO’su olacak.

MSC, Soren Toft’u yeni CEO’su olarak atadı.

İtalyan Aponte ailesi tarafından yönetilen İsviçre merkezli MSC, şirkete aileden olmayan ve uzun süredir rakiplerinde görev yapan Soren Toft’u, CEO olarak atadığını duyurdu.

45 yaşındaki Toft, geçen haftalardaki ani istifasına kadar, denizcilik sektöründeki en geniş kapasiteye sahip, Danimarka merkezli AP Moller Maersk şirketinin COO’suydu.

MSC, Gianluigi Aponte’nin görevini başkan olarak sürdüreceğini açıkladı. The Wall Street Gazetesi ise daha önceden Gianluigi Aponte’nin emekliye ayrılıp, şu anki grup başkanı olan Diego Aponte’nin bu göreve geleceği hakkında haber yapmıştı.

MSC, dünya çapındaki ana rotalar üzerinde 470’ten fazla konteyner gemisi işletiyor ve küresel ticaretin merkezindeki sektörün yaklaşık %16’sını yönetiyor. Şirket ayrıca Aponte’nin damadı Pierfrancesco Vago tarafından yönetilen dünyanın en iyi beş kruvaziyer operatörlerinden biridir.

Aponte 1970 yılında Cenevre merkezli MSC’yi kurdu ve şirketin hakim ortağı olarak bulunuyor.

Diego Aponte ise 1997 de şirkete katıldı ve 2014 senesinde yönetim kurulu başkanı ve CEO oldu. Yönetim değişikliği sebebiyle grup CEO’su unvanından şu anda vazgeçiyor.

MSC ve Maersk, 2M adı verilen “taşıma birliği” (shipping alliance) altında, bazı gemi operasyonlarını paylaşıyorlar.

MSC, atama açıklamasında Toft hakkında şunları söyledi:

Bay Toft, 25 yıldır Maersk şirketinde çalışmış ve 2014 yılından beri de CEO olarak görev almış, sektörde etkileyici bir kariyer ve deneyimle geliyor. MSC, bu atamanın, şirketin mevcut güçlü yönlerini temel alarak ve geliştirme planlarını daha da artıracak şekilde konteyner taşımacılığı yapan şirkete önemli değer katacağından emin.

MSC

Kaynak: wsj/Costas Paris

Çeviren: Esra Nur Gönüllü

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar