Konteyner Taşımacılığında Blockchain Girişimi Hız Kazanıyor

Çağlar Kızıcı
Konteyner Taşımacılığında Blockchain Girişimi Hız Kazanıyor
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Japon ONE ve Alman Hapag-Lloyd deniz yolu taşımalarını ve bilgi akışını hızlandırmayı amaçlayan dijital bir platformda buluşuyor.

Deniz yolu taşımalarında yük takibi ve masrafların azaltılmasını amaçlayan blockchain girişimi bu iki büyük armatörün katılımıyla daha da hız kazandı.

Alman Hapag-Lloyd AG ve Japon Ocean Network Express, salı günü TradeLens platformuna katılıyor. A.P Moller-Maersk A/S ve IBM tarafından oluşturulan bu platforma, dünyadaki en büyük 6 hattan 5’i katıldı. Bu beş armatör dünya deniz yolu konteyner taşımacılığı yük kapasitesinin %60’ını kontrol ediyor.

Maersk’ten sonra dünyanın ikinci ve dördüncü büyük armatörleri olan İsviçre merkezli MSC ve Fransız CMA-CGM, bu dijital platforma mayıs ayında katıldı.

Hapag-Lloyd IT Genel Müdürü Martin Gnass, dünyanın en büyük 6 armatöründen 5’inin dijital platforma geçişinin, tedarik zincirlerinde daha güçlü bir güven ortamı, şeffaflık ve işbirliği sağlayacağını ve global ticareti de hızlandırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Blockchain teknolojisi, armatörlere yükün denizcilik odaklı tedarik zinciri içinde hareket ettikçe bilgiyi diğer platform katılımcıları ile paylaşabilme imkânı sağlıyor.

Sistem ayrıca kâğıt kullanımından kaynaklanan masrafları da azaltmayı öngörüyor. Maersk, her yıl yapılan yüklemelerin çoğunun evrak takibinin ve masraflarının, fiziki taşıma masraflarının neredeyse %20’sini oluşturduğunu ifade ediyor.

Tedarik zincirlerinin yaygın katılımı TradeLens’in çalışmasında anahtar görevinde.

Yük akışını kontrol eden çoğu firmanın (bunlara taşıma operatörleri ve “Freight Forwarder” firmalarını da dahil edebiliriz), yüklemeler hakkında detaylı bilgi paylaşımına sıklıkla çoklu taşımacılarla yüklerini elleçleyen müşterilerin, rekabet ettikleri diğer firmalar tarafından kaçırılması korkusuyla pek yanaşmadıkları söylenebilir. Blockchain platformu sadece elektronik deftere katkı yapan güvenilir katılımcılara yetki vererek bu korkunun üstesinden gelmeyi hedefliyor.

Maersk, MSC ve 3 numaralı COSCO’dan sonra dünyanın en büyük dördüncü konteyner operatörü CMA-CGM; COSCO ve diğer Asyalı armatörlerin başlattığı TradeLens’e benzer bir platform olan Global Business Network’e geçen yıl katıldı.

Kaynak: wsj/Costas Paris

Çeviren: Çağlar Kızıcı

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar