Konteyner Taşımacılığı İçin Nesnelerin İnterneti Standartları Başlatıldı

Mahmut Mollaoğlu
Konteyner Taşımacılığı İçin Nesnelerin İnterneti Standartları Başlatıldı
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

Dijital Konteyner Taşımacılığı Birliği (DCSA), konteyner taşımacılığı için Nesnelerin İnterneti ile bağlantı arayüzü standartlarını yayınladı.

Standartlar, DCSA’nın 9 üye taşıyıcı şirketiyle birlikte yayınlandı. Bu yeni ilkeler; gemi operatörleri ve sahipleri ile limanlar, terminaller, konteyner sahaları, iç taşıma aktörleri ve diğer üçüncü taraflarca birlikte çalışabilirliği sağlamak adına uygulanabilir.

Bu standartlar uygulandığında, taşıyıcılar ve tedarik zincirinin her bir üyesi, müşterilerine konteynerlerin nerede olduğu ve konteynerlerin yolculuğu boyunca herhangi bir noktada içeriklerinin durumu ile ilgili kesintisiz bilgi akışı sağlama konusunda daha etkin olacaktır.

Uygulanması planlanan 3 adet Nesnelerin İnterneti standartlarının ilki olan bu yeni standartlar, soğutuculu ve genel amaçlı konteynerler için bağlantı gereksinimlerini ve bu konteynerlerin RFID (radyo frekansı ile tanımlama) kaydını ele alır. Gelecekte uygulanması planlanan diğer iki standart ise veri yapısı ve kullanımı, fiziksel cihaz özellikleri ile güvenlik ve erişim yönetimi üzerinedir.

Bu sürüm, akıllı konteynerlerin konumlandırılmasında önemli bir adımdır ve endüstrinin konteyner kullanımı ile ilgili bazı standartların temelini oluşturur.

DCSA’nın CEO’su Thomas Bagge

Nesnelerin İnterneti cihazlarının birlikte çalışabilirliği, akıllı konteynerlerin konumlandırılmasında önemli anahtarlardan bir tanesidir. Bu hareket dijital taşımacılık çağını, çeşitli sektörel paydaşların daha iyi kararlar almasını desteklemek için Nesnelerin İnterneti ile birlikte hareket ederek kâğıtsız süreçlerin ötesine taşıyor. Dijital Konteyner Taşımacılığı Birliği tarafından yayınlanan bu standartlar UN/CEFACT (Birleşmiş Milletler Ticaretin Kolaylaştırılması ve Elektronik İşletmeciliği Merkezi)’nin özellikle Çoklu Taşımacılık Veri Referans Modeli ve Akıllı Konteyner İş Gereksinimleri’nin birlikte çalışabilirlik standartlarıyla tamamlayıcı niteliktedir. Bu standartların Nesnelerin İnterneti’nin birlikte çalışabilirliği açısından endüstrinin dengelenmesinde önemli rol oynayacağına inanıyorum.

UNECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) Ticaret Kolaylaştırma Bölümü Başkanı Maria Rosaria Ceccarelli

Kaynak: porttechnology

Çeviren: Mahmut Mollaoğlu

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar