Meksika’da Avokado Gönderileri Uyuşturucu Kartelleri İçin Kolay Bir Hedef

Buğra Altay
Meksika’da Avokado Gönderileri Uyuşturucu Kartelleri İçin Kolay Bir Hedef
Okuma Süresi: yaklaşık 3 dakika

Tedarik zinciri risk danışmanlığı Verisk Maplecroft’un yeni analizine göre, Dünya’nın en büyük avokado üretim pazarı Meksika’daki avokadoya olan talep artışı, gıdayı en son çatışma ürününe dönüştürme potansiyeline sahip.

Meksika, küresel hacmin %34’ünü oluşturan, dünyanın en büyük üreticisi olmaya devam etmekte. Ancak, geçen yıl yapılan ihracatın 2,4 milyar dolar olduğu Michoacan eyaletinde, tedarik zinciri, uyuşturucu kartellerinin dahil olmasıyla tehlikeye girdi.

Şiddet ve yolsuzluk, özellikle uzun zamandır kriminal suçların yuvası olan Michoacan eyaletinde olmak üzere, yetiştiricilikten ulaştırmaya kadar Meksika’daki avokado tedarik zincirinde yayılmaktadır.

Verisk Maplecroft Amerika’nın analisti Christian Wagner

Çatışma mineralleri* ile olan benzerlikler, bölgedeki avokado tedarikçisi şirketler için çarpıcı. Cinayet, modern kölelik, çocuk işçiliği ve çevresel bozulmadaki iştirakler, Michoacan’lı tedarikçiler ve yetiştiriciler ile ticaret yaparken, özellikle izlenebilirliği sağlamanın giderek zorlaşmasıyla yükselen bir risk haline gelmekte.

Bay Wegner’a göre avokado, giderek Meksika’lı uyuşturucu kartelleri tarafından gelirlerini çeşitlendirmenin bir yolu olarak görülmekte, Michoacan’da ”avokado üretim bölgeleri ve nakliye rotalarının kontrolü için” 12 grup savaşmakta ve bu yılın üçüncü çeyreğinde avokado taşıyan kamyonların çalınması, 2018”in üçüncü çeyreğinde kaydedilmiş 50 vakadan 300 vakaya çıkmış olup zorbalıkta da artışa neden olmuştur.

Hükümetin, yeterli kaynakları olmayan yeni federal militarize polis gücünün oluşturulması da dahil başarısız federal güvenlik stratejisi ve büyüyen şiddet, yerel ambalajcıları ve yetiştiricileri kanun dışında faaliyet gösteren kendi savunma güçlerini toplamaya ve silahlandırmaya itti.

Bu hem daha fazla şiddet ve insan hakları istismarı, hem de süreç ihlalleri riskini artırmakta.” diyor Bay Wagner.
Ve ekliyor, ”daha küçük çeteler de sektörü hedef almakta.

Sektörün lojistik tarafı da benzer şekilde suç faaliyetlerine bağlı aksamalara maruz kalmaktadır. Eksik kaynaklarını çiftçilerden gasp eden veya kendi ürününü yetiştiren küçük suç grupları, avokado gönderilerini kaçırmaya yöneldiler.

Michoacan eyalet yetkilileri her gün ortalama 4 kamyonun çalındığını bildirmekte. İhracatçılar ve yetiştiriciler hem çalınan ürünün veya ekipmanın kayıplarıyla hem de çalışanlarının ölüm riski veya yaralanma riski ile karşı karşıya kalmış durumda. Bu, işi aksatarak potansiyel maliyet ve yükümlülükleri artırmaktadır.

Ayrıca Bay Wegner, avokado sektörünün giderek daha fazla suça alet olmasının, nihayetinde Meksika’dan çok daha uzak yerlerde de hissedileceğini iddia etti.

Meksika avokado üretimi ile ilişkili riskler, dünya çapındaki ihracatçılar ve distribütörler için farklı tedarik zinciri yönetimi gereksinimleri ortaya çıkarmaktadır.

Avokado veya avokado bazlı ürün ticareti yapan şirketler, iş gücü, sürdürülebilirlik, para aklama ve yolsuzlukla ilgili uluslararası veya kurumsal örnek uygulama standartlarının ihlaline maruz kalmakta.

“Ancak, suç örgütlerinin gücü ve tesiri ile uygulama konusunda Meksika kurumlarının doğuştan gelen zayıflığı göz önünde bulundurulduğunda, şirketler, yasa dışı meyve elleçlenmesi riskini ortadan kaldıramayacaklar.” dedi.

*Çatışma Mineralleri: Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve çevresindeki bölgelerden çıkarılan kalay taşı, volframit, koltan minerallerinin türevi olan kalay, tungsten, tantal ile altın, bölgedeki silahlı grupların bu cevherleri ele geçirmesiyle, bölgedeki silahlı çatışmaları finanse edebilmektedir. Bu nedende 3TG olarak da geçen bu cevherler ‘çatışma mineralleri’ olarak adlandırılmaktadır.

Kaynak: theloadstar/Gavin van Marle

Çeviren: Buğra Altay

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar