Lojistik Sektöründe Artan Şirket Birleşme ve Devralmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Sera Karatepe
Lojistik Sektöründe Artan Şirket Birleşme ve Devralmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor
Okuma Süresi: yaklaşık 4 dakika

Şirket birleşmelerinin lojistik alanında hız kesmeden devam edeceği bekleniyor. Birleşmelerden kazançlı çıkacak olanlar ise yükleyiciler olacak. Sektör uzmanları, şirket birleşmeleri sayesinde yükleyicilerin daha rekabetçi navlunlar, daha geniş coğrafik kapsam ve daha iyi bir hizmete sahip olacaklarına dikkat çekiyor.

Fakat bu birleşme çılgınlığı, 4 trilyon dolarlık küresel bir sektörde kendine bir yer bulmaya çalışan orta ölçekli ya da büyüme şansı olmayan bölgesel firmalardaki endişenin artmasına da sebep oldu.

Bu yıl şirket birleşme faaliyetlerindeki artan telaş, Fransız armatör CMA-CGM’in Ceva Lojistik’i devralması ve lojistik devi olan Panalpina’nın Danimarkalı nakliye firması olan DSV tarafından devralınmasını içeriyor. Tam gaz devam eden satın alma furyasına katılan DFDS, Kuehne Nagel ve Seko Logistics de gelecekte olacak olan birleşmelerin ana hatlarını oluşturuyor.

JOC.com haberine göre, Australia’s Freight & Trade Alliance (FTA) ve Australian Peak Shippers’ Association’ın yöneticisi Paul Zalai şunları söylüyor.

Kişisel görüşüm birleşmelerin devam edeceği yönünde. Her halükarda yükleyiciler, sağlıklı bir rekabet ortamı ve çeşitli hizmet seçenekleriyle gelecekte kendilerine fayda sağlamaya devam edecekler.

FTA (Serbest Ticaret Anlaşması), içerisinde Cargill, Costco Wholesale Australia ve Alibaba’yı barındıran 100’den fazla yükleyiciyi içeriyor.

Food Shippers Associaton’da yer alan bağımsız yönetici Crystal Stevens, “Şirket birleşmelerine bağlı olarak, bir yükleyicinin yükünü elleçleyen firma ne kadar büyük olursa, yükleyici için o kadar navlun avantajı olur. Aynı bağlamda, tıpkı tüm rekabetçi alanlarda olduğu gibi, müşterinin ne kadar az seçeneği olursa, ödemesi muhtemel gereksiz maliyeti o oranda artar.” açıklaması ile Paul Zalai’nin yorumlarına ayna tutuyor.

Anlaşmalar karşılıklı yararlı olabilir.

Yükleyicilere sağlanan faydalar noktasında; gözü doymaz Amerikan forwarder C.H. Robinson şirketinin global forwarding başkanı Mike Short, birleşmelerin hem yükleyiciye hem de alıcıya yarar sağlayabileceğini söylüyor.

Büyüyen global iş ağımız yükleyicilere; deniz yolu, hava yolu, gümrükleme, mevzuata uygunluk, tedarikçi yönetimi ve iç nakliye gibi tüm lojistik ihtiyaçları için tek bir firma ile çalışma imkânı sunuyor.

Mike Short

Şirket, İspanya ve Kolombiya‘da faaliyet gösteren lojistik şirketi Space Cargo Group ve Milgram da dâhil olmak üzere bölgesel oyuncuları havada kapıyor.

Stratejik planlama ve yeniden yapılanma firması AlixPartnes’ın New York merkezli ortağı olan Brian Nemeth ise forwarder firmalarının şirket birleşmeleri ile birlikte daha büyük ölçüde hizmet sağlayabileceklerini ve daha geniş coğrafi alanlara ulaşabileceklerini belirtiyor.

Yükleyicinin bakış açısına göre, küçük havuzda büyük balık olmayı tercih eden firmalar var. Şöyle ki siz küçük forwarder firmalarının en önemli müşterisi olun. Ayrıca büyük firmaların sağlayabileceği tüm hizmet tekliflerini ve coğrafi erişimi isteyecek forwarderlar da bulunmakta.

Endüstri kaynaklarına göre, başta Hong Kong merkezliler olmak üzere Asya’daki bankalara, potansiyel birleşme ortakları bulmak için lojistik firmaları ve nakliye şirketleri tarafından ulaşılıyor. Ayrıca Asya merkezli taşımacılık yönetimine göre; “Liner taşımacılığında gerçekleşen konsolidasyonun lojistik ve nakliye endüstrisine uzanması da doğal”.

Faaliyetler büyüyor.

UTi Worldwide için İngiliz Virgin Adaları (BVI) danışmanı olarak görev yapan Harneys de dâhil olmak üzere uzman hukuk firmalarının, DSV ile 2016 yılında 1,2 milyar dolarlık birleşmesi dünya çapında da ilgi topladı.

Özellikle stratejik amaçla yapılan şirket birleşme faaliyetlerinde patlama yaşanıyor. Lojistik endüstrisini, yakın zamanda daha fazla konsolidasyon görecek aktif endüstri sektörlerinin başında görüyoruz. Bu konuda müşterilerden bazı araştırmalar görmeye devam ediyoruz. Endüstrinin küresel doğası nedeniyle, ekonomik ölçekler ve konsolidasyonun neden mantıklı olduğu açık bir şekilde görülüyor. Diğer yandan yakın zamanda açıklanan anlaşmalarda bilgi teknolojilerine yapılan gerçek vurguyu görmek oldukça ilginç.

Harneys BVI avukatı George Weston

Kıdemli tedarik zinciri yöneticisi Michael Gidea, orta ölçekli firmaların devralma faaliyetlerindeki artışlar nedeniyle geleceklerini sorguladığını söylüyor.

Bölgesel ve yerel oyuncular ne yapmaları gerektiğini merak ediyorlar ya da üzerinde çalışıyorlar. Satıyorlar mı? Rekabet etmek giderek zorlaşıyor ve küresel erişim şu anda neredeyse müşteriyle bağ kurmak için ön koşul.

Michael Gidea

Hong Kong’da UPS, UTi, Agility ve PwC’de üst düzey yöneticilik pozisyonlarına sahip olan Gildea, birleşme ve devralma anlaşmaları üzerine çalıştı.

Bence orta ölçekli firmalar; petrol endüstrisi, kimyasallar, fuarlar ve lojistik organizasyonları gibi uzmanlıklara sahip olmadıkça; DSV-Panalpina, DHL ve Schenker gibi firmalarla mücadele etmeye devam edecekler.

Gildea, forwarder firmalarının kendilerini yeniden keşfetmeleri gerektiğini de ekliyor.

PWC’nin Ocak raporuna göre; nakliye ve lojistik sektöründeki birleşme ve devralma faaliyetleri, 2017’de 134,2 milyar dolarlık 283 anlaşmadan 115,3 milyar dolarlık 219 anlaşmaya gerileyerek geçen yıl yavaşlarken, bu yıl artması bekleniyor.

Özel sermayeden gelen alanda tutarlı bir ilgi var. Güneydoğu Asya’daki potansiyel büyümeye büyük ilgi oluşuyor. Birleşme ve devralma faaliyetlerinde ve birçok fırsatla ilgili devam eden araştırmalarda artış görüyoruz.

Kaynak: joc/Keith Wallis

Çeviren: Sera Karatepe

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar