Freight Forwarding Devrimi Geliyor

Salim Karslı
Freight Forwarding Devrimi Geliyor
Okuma Süresi: yaklaşık 4 dakika

Yükleyici firmaları global anlamda etkileyecek bir forwarding devrimi geliyor. Yük sahipleri; hava, deniz ya da kara yolu taşıma hizmeti veren forwarder firmaların satın alma gücünden daha düşük navlunlara sahip oluyor. Forwarder firmalar, uluslararası bir taşımada yer alan yaklaşık 25 farklı hizmet sağlayıcısını yönetmeye çalışıyor. Herhangi bir yerde oluşan herhangi bir problem, yükün tesliminde gecikmeye neden oluyor.

Forwarder firmaların yönetmeye çalıştığı bu karmaşıklık, yükün mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesinde kötü bir sicile sahip olması demektir.

Forwarder firmalar, gümrük işlemleri de dâhil olmak üzere tedarikçilerinden herhangi birinin problem yarattığını iddia edebilir.

Teslim süresinde oluşabilecek önemli gecikmeler, kazancınızı ve stok durumunuzu etkiler, yük sahiplerini masraflarla baş başa bırakır.

Yük sahipleri bu geleneksel hizmetten daha fazlasını istiyor. Artık dijital kapasitelerini geliştiren yeni tip forwarder şirketlerin sayısı artıyor. Ticaret hisseleri dijital hâle geldi ve daha düşük maliyetler söz konusu. Bu durum pekâlâ forwarding sektöründe de olabilir.

Forwarder firmaların çoğu birleşme ya da satın alma ile büyüdü. Sonuç olarak dünya çapında mevcudiyetleri genişlemiş oldu.

Bu şirketler, birleşme ya da satın almadan sonra, tüm manuel süreçlerini ortadan kaldırmak için sistemlerini baştan sona entegre ettiler. Kontrol ve onay süreçlerini tekrar gözden geçirdiler.

Birçok forwarder, Lean Six Sigma (Yalın Altı Sigma) kabiliyetleri olduğunu iddia ederken, bir vakada bir şirket, forwarding süreçlerinin 142 maddesini gözden geçirdi ve bunu 47 madde olarak revize etti. Bu maddelerin birçoğu manuel olanlardı. Ancak hayal edin, bu 47 maddeyi tamamen otomatik olarak yapan bir sistem olsaydı, performansı ne kadar artırırdı?

Geleneksel forwarderlar iyi sistemleri olduğunu iddia edecektir. Ancak sektör baştan savma sistemler ile dolu.

Dünyanın en büyük forwarder şirketlerinden biri, “New Forwarding Environment” adı verilen bir sistem yaratmak için SAP ile birlikte çalıştı. Görünüşe göre oluşan masraf 700 milyon Euro’nun üzerinde.

Müşteri ile tüm forwarding ve depo süreçleri için dijital entegrasyon yaptığını çok az firma iddia edebilir. Forwarder şirketlerinin çoğundaki bu sistem eksikliği, önemli müşteriler için “kontrol kuleleri”nin sürekli kendileri tarafından oluşturulmasından anlaşılıyor. Kontrol kulesi konsepti onlarca yıldır var ve henüz uzun vadede bir şeyi çözebilmiş değil. Tek sunduğu şey, problemlerin normalden daha hızlı üstesinden gelen, problem çözmede daha yetenekli bir kişi olmak. Hiçbir forwarderın, dünyanın birçok yerinde uzun süre boyunca her önemli müşterisi için adanmış, bu kabiliyete sahip bir personele gücü yetmez. Bir süre sonra geleneksel standartlar geri döner.

Yük sahipleri daha öngörülebilir teslimatlar istiyor.

Günümüz dijital dünyasında görmek istediğimiz şey, taşınacak malların tüm bilgilerini forwarder firmasına elektronik olarak göndermeniz. Bu işlem, teslim almada ve teslimat süresinde size zaman kazandıracaktır. Forwarder firma bundan sonraki her şeyi organize edecektir.

Onlar, yükünüz dünyada hareket ettikçe her birkaç saatte otomatik olarak size durum güncellemeleri verecek. Teslimatın herhangi bir ayağında herhangi bir gecikme olduğunda size bildirim yapabilecekler. Bu bilgi onlara yükün zamanında teslim edilmesini sağlamak için gereken aksiyonu almalarını sağlayacak. Böyle bir beklentiniz olabilir ancak bu çoğu yük sahibi için ütopyadır.

Yük sahipleri, gelirlerini daha hızlı güvenceye almak ve stoklarını azaltmak için daha öngörülebilir teslimatlar istiyor. Bu da devrimi hızlandırıyor.

Gelir elde etmek ve stok kontrolüne ek olarak parti numarası ve son kullanma tarihi olan ürünlerin, teslimat süreleri daha belirgin ve daha güvenli olarak taşınmaları gerekecektir. Bazı şirketler kendi kabiliyetlerini geliştiriyor. Amazon; süreçleri kolaylaştıran, kontrol eden ve avantaj sağlayan kendi kaynaklarına ve sistemlerine sahip. Amazon’un, ürünleri kendileri tarafından dağıtılan şirketlere bu imkânları sağlaması çok olası. Amazon’un ötesinde Alibaba ve diğer şirketler de olabilir, yani sadece bir şirketten ibaret değil.

Ayrıca deniz, hava ve kara taşımacılığı yapan taşıyıcı firmalar ile aralarında elektronik veri entegrasyonu geliştiren firmalar da mevcut. Bu veriler muazzam miktarda manuel takip etme işini ortadan kaldırıyor. Bunlar, gelişmiş sistemlerin arkasında ilerlemek için sadece küçük adımlar.

Onlar kendilerine “dijital freight forwarder” diyor ve çoğu, forwarding ve gümrükleme işini etkili şekilde yerine getirmek için fiziksel kabiliyete sahip.

Bu devrim gerçekleşiyor. Amazon, sistemlerini sessizce mükemmelleştiriyor. Küçük şirketlerinin çoğunu, bu sistemleri kullanmaları için teşvik ediyor ve 3. parti forwarderları ortadan kaldırıyor.

Dijital forwarderlar hızla artıyor. Yük sahipleri, bu yeniliklerden yararlanmak için sistemlerini geliştirmek zorunda kalacak. Zamanında teslimat, daha düşük stok ve belirli ürünlerin kontrolüne ihtiyaç duyan yük sahipleri bu yeni forwarder firmalar ile ortaklık kuracak. Geleneksel olanlar mücadele verecek ve daha sonra klasik birleşmeler hızlanacak. Bir kez daha süreçlerindeki verimliliği sorgulayacaklar. Global ticaret için geleceğin cesur dünyasına hoş geldiniz.

Kaynak: joc/John Vogt

Çeviren: Salim Karslı

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar