Ever Given Müşterek Avarya İlan Etmeye Hazırlanıyor

İbrahim Tören
Ever Given Müşterek Avarya İlan Etmeye Hazırlanıyor
Okuma Süresi: yaklaşık 2 dakika

The Lawyer’ın haberine göre Ever Given, 23 Mart’ta geminin Süveyş Kanalı’ndaki karaya oturmasıyla ilgili olarak gemi sahibi Evergreen aleyhinde dava açtı. Dosyanın ayrıntıları kamuya açık değil, ancak davalılar arasında Evergreen ve olayla bağlantılı olarak tazminat talep edebilecek diğer tüm taraflar bulunuyor.

Panama bandıralı Ever Given, Japon gemi sahibi Shoei Kisen Kaisha’nın bir yan kuruluşu olan Panama merkezli Luster Maritime’a ait. Gemi ise; Japon firması Higaki Sangyo Kaisha tarafından sağlanan gemi yönetimi ile, BSM’nin Hong Kong bölümü tarafından sağlanan teknik yönetim ile Tayvanlı taşıyıcı Evergreen’e kiralanmıştı.

Shoei Kisen Kaisha’nın gemi sahibi olarak, yükleyici ve nakliye şirketlerinden gelen hasar taleplerinin yükünü büyük ölçüde karşılaması bekleniyor.

Süveyş Kanalı otoritesi başkanı Usame Rabie, çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, yalnızca Mısır’ın altı günlük kapatma için en az 1 milyar dolar tazminat hak ettiğine inandığını söyledi. Zararı kimin ödeyeceği belirtilmedi. Ancak Mısırlı müdahale ekiplerinin “gemiyi herhangi bir büyük hasar veya kayıp olmadan kurtararak gemi sahibini çok daha büyük bir sorundan kurtardıklarını” vurguladı.

Belli bir tazminat üzerinde anlaşabiliriz veya mahkemeye gidebiliriz. Mahkemeye gitmeye karar verirlerse, gemi alıkonulmalı.

Usame Rabie

Shoei Kisen Kaisha, felaketle ilgili Müşterek Avarya (Genel Avarya) ilan ederek, konteynerleri gemiden tahliye etmeden önce kargo menfaatleri için bir teminat gerekliliği getireceğini belirtti. The Loadstar internet gazetesine göre, sektörün önde gelen ve bağımsız deniz yolu davaları için araştırma yapan bir firma olan Richard Hogg Lindley, Müşterek Avarya soruşturması için ara bulucu olarak atandı.

Müşterek Avarya (Genel Avarya) ücretleri tipik olarak kargonun değerinin bir yüzdesi olarak değerlendirilir.

Büyük kayıplar durumunda (Maersk Honam’daki yangın felaketi gibi), yükleyicilerden kargolarının değerinin yarısını aşan tahviller, Müşterek Avarya ödemeleri kapsamında istenebilir. Bu olayla bağlantılı olarak ise hiçbir kargo hasar görmemiş olmasına rağmen tahviller, yeniden yüzdürme çabasının maliyetini karşılamak için kullanılabilir.

Başkan Eric Hsieh perşembe günü Tayvanlı gazetecilere verdiği demeçte; gemi kiralayan olarak Evergreen, karaya oturmadan kaynaklanan bu finansal riske karşı “çok düşük seviyede” maruz kalacağına inanıyor.

Ever Given olayından riske maruz kalmamız çok düşük, hasarlar olsa bile sigorta tarafından karşılanacak. Evergreen, taşıma koşulları uyarınca kargo gecikmelerinden sorumlu değildir.

Eric Hsieh

Kaynak: https://www.maritime-executive.com/article/ever-given-s-owner-files-suit-and-declares-general-average
Yazar: THE MARITIME EXECUTIVE

Çeviren: İbrahim Tören

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar